Peroneální ortéza XTERN Frontier

Ortéza TurboMed XTERN je přelomovým řešením pro ty, kdo trpí ochrnutím chodidla (tzv. foot drop), je ideálním řešení při chabé obrně svalstva nohy.

Umožňuje chůzi, pěší turistiku a běh i v náročném terénu. Tato kotníková ortéza (v angličtině ankle foot orthosis, zkráceně AFO) byla testována v různých podmínkách — během maratonů, triatlonů, vytrvalostních sportů a při dobrodružstvích v divoké kanadské přírodě. Na rozdíl od konvenčních ortéz se dá použít také na turistickou, zimní nebo bezpečnostní obuv.

Ortéza TurboMed XTERN zvedá ochrnutou špičku nohy nahoru a zároveň umožňuje i aktivní plantární flexi nohy (ohnutí nohy dolů) a tím uchovává pohyblivost kotníku a sílu lýtkového svalu. Na rozdíl od jiných hlezenních ortéz TurboMed XTERN tedy umožňuje aktivní plantární flexi nohy a neomezuje dorsiflexi, díky čemuž vám zajistí jedinečné pohodlí.

Jedinečný patentovaný design působí jako vnější opora postižené končetiny a poskytuje uživateli vysokou funkčnost bez nepohodlí nebo tření. Připevňuje se na vnější stranu boty, což zajišťuje komfort a zabraňuje poškození kůže a oděrkám chodidla. Během několika málo vteřin ortézu z boty sundáte a přiděláte na jinou.

Ortézu vyvinuli Kanaďané, Stéphane Savard a François Côté, jeden z autorů sám trpí úrazovým poškozením nervů končetiny. Společně hledali komfortní řešení s optimální funkcí pro umožnění i sportovních aktivit.

Ortéza je k dispozici ve třech velikostech, viz tabulka níže.

Ortéza XTERN je prefabrikovaná ortéza s nutností aplikace specializovaným pracovištěm nebo odborníkem.

Indikace

  • CMP cévní mozková příhoda
  • Roztroušená skleróza
  • Spadlá špička a ochablost dorziflexe
  • Onemocnění peroneálního nervu
  • Charcot Marie Tooth (CMT)
  • Mozková obrna
  • Guillain-Barre Syndrome (GBS)
  • Motorická neuropatie, MND

Tabulka velikostí

XTERN

vel. obuvi

SMALL

35 - 40

MEDIUM

41 - 44

LARGE

45 -

Předepisování

Kód SÚKLNázevLékařPředepisování
24/4000022  Ortéza dolní končetiny z prefabrikátu nebo stavebnice CHI, NEU, ORP, ORT, REH 1 ks / 1 rok (Z), úhrada ZP 95% od 19 let, s nutností individuální úpravy

(Z) - Nutné schválení revizním lékařem zdravotní pojišťovny.
Výrobce: Turbomed
Zdravotnický prostředek používejte v souladu s návodem na použití.